Status serwera H&H widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników.



  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Górnictwo a efektywność?



#1
Górnictwo a efektywność?
Wielokrotnie można znaleźć ogłoszenia rekrutacyjne dla górników. Tylko że... kim są Ci górnicy? Jakie są wymogi lub czy one w ogóle istnieją, by zasłużyć na miano górnika?
Czy osoba posiadająca kilof i umiejętność "mining" jest już górnikiem, czy może by uzyskać miano górnika trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie, wiedzę, a w przeciwnym przypadku jest się po prostu tzw. "robolem"?

Jeśli jesteś "robolem" mającym aspiracje na stanie się górnikiem, bądź uważasz się za górnika mimo braku odpowiedniego wykształcenia - zapraszam do zapoznania się z poniższą ścianą tekstu.

1. Górnik - omówienie profesji

Górnik jest odpowiedzialny za właściwie wszystko co ma związek z kopaniem i przetwarzaniem wydobytych surowców. Począwszy od ciągłego szukania coraz to lepszych jakościowo złóż, przez ich wydobywanie, skończywszy na dbaniu o dobrą jakość przedmiotów, takich jak kowadło i młot kowalski - będącymi jednymi z najważniejszych narzędzi w grze.

Każdy szanujący się górnik powinien być zaznajomiony ze wszelkimi wzorami na jakość przedmiotów mających jakikolwiek związek z profesją. Nie mówię tu tylko o wzorach na kilof i inne narzędzia, mam na myśli przede wszystkim wzory na QL przedmiotów wytwarzanych w kilnie (patrz - węgiel), na BoneClay czy elementarną wiedzę nt. softcapów i hardcapów występujących w tej dziedzinie. Celem poradnika nie jest przedstawianie tych formuł, zainteresowanych zapraszam do lektury na Ring of Brodgar.

Dlaczego akurat takie wzory? Górnik powinien pracować jak najbardziej efektywnie, jego zadaniem nie jest tylko i wyłącznie wypełnianie szaf w rudę metalu - to może robić nawet farmer na alcie z odrobiną siły. By osiągnąć pełną efektywność, powinieneś wiedzieć jak uzyskać najlepszą jakość będąca w twoim zasięgu.

2. Szukanie rudy - sposoby i efektywność

Rudy szuka się na kilka sposobów, z poziomu "0" - czyli powierzchni można szukać po prostu ekstraktem z rustroota. Sprawa komplikuje się na niższych lvl'ach, z którymi chcąc nie chcąc musimy się zapoznać, no chyba że nie zależy nam na jakości (w takim przypadku odsyłam do wstępu poradnika).

Dwa najpopularniejsze sposoby na szukanie rudy:
  • Kopanie tuneli na poziomie piątym, najczęstsza odległość między tunelami wynosi ok. 1 grida
  • Kopanie tuneli na poziomie czwartym, odległości między tunelami losowe, jako że na złoże rudy naprowadzi nas Rustroot.
Osobiście preferuje sposób drugi, występuje mniejsza szansa na przegapienie złoża a także podwaja się szansa na znalezienie metali szlachetnych, jednak z drugiej strony - sposób pierwszy jest znacznie tańszy w utrzymaniu, ponieważ nie wymaga dodatkowych mineholi do każdego znalezionego złoża. Który wybierzecie, wasza sprawa.

3. Tunele [nieaktualne od world7]

4. Rustroot i zasada działania

Wielokrotnie podczas przeszukiwania kopalni wywarem mamy do czynienia z dziwną sytuacją. Raz mamy odczyt i strzałkę do złoża, a kilka kratek dalej w kierunku złoża - nie. Jest to konsekwencją sposobu w jaki rustroot działa*. Najłatwiej będzie to przedstawić na rysunku:

[Obrazek: EzbtStO.png]
Przepraszam za jakość, dokładność. Jestem zbyt leniwym osobnikiem by wykonać to precyzyjnie, zamierzony efekt jest ukazany.

Jak widać, rustroot działa na zasadzie fali radiowych. Na rysunku przedstawiłem nas - jako czerwoną kropkę, tunel - jako szary pas, złoże - niebieska plama, zasięg rustroota - zółty okrąg. Fale oczywiście są znacznie węższe, zastosowana skala to jedna wielka porażka. Kiedy stoimy jak na obrazku, zaspreyowany obszar - fala właściwa, pokrywa kawałek złoża co pozwala nam na odczytanie kierunku. Kiedy się przesuniemy, obszar między falami nałoży się na złoże co spowoduje brak odczytu.

*System opracowałem sam, przedstawiłem proste wytłumaczenie dlaczego tak się może dziać. Nie gwarantuje że w grze jest to zrobione identycznie, jednak efekt jest taki sam.

5. Kowadło i inne wyroby górnicze

Jednym z głównych celów górnika jest zapewnienie wiosce jak najlepszego zestawu kowalskiego - młot i kowadło. Dopóki nie znajdziemy odpowiedniej rudy (o wysokiej jakości) warto wykombinować coś z dostępnych materiałów. Mowa oczywiście o rudzie żelaza.

Na potrzeby poradnika załóżmy że po wypaleniu q50 ore żelaza z naszymi materiałami, otrzymamy bary żelaza q100. Czy to nas zadowala? Myślę że nie, bo oznacza to że jesteśmy daleko w tyle za najlepszymi - a do nich zawsze trzeba się porównywać. Inna wioska, z identycznymi surowcami może posiadać kowadło... q144! Jak?

Mamy do czynienia z spiralą żelaza. Cały "trick" polega na przepaleniu barów żelaza q100 na bloomy (stan pomiędzy sztabką żelaza a sztabką kutego żelaza). Kiedy uzyskamy wystarczającą liczbę bloomów, warto przerobić je na wrought (kute żelazo). Przy przerabianiu mamy szansę na uzyskanie sztabki wroughtu o QL: 20% niższym od oryginału, identycznym, 20% wyższym od oryginału.

Nas oczywiście interesuje opcja trzecia - podbicie o 20%. Takie podbicie nazywamy spiralą pierwszą. Jeśli interesuje nas tylko jedna spirala, wroughty robimy postacią full industry - by uzyskać jak najwięcej wrought barów które później można wykorzystać na wiele innych sposobów. Jednak kiedy mierzymy w kolejne spirale - coraz to trudniejsze zważywszy na potrzebną ilość metalu - warto robić to postacią full nature, ponieważ wtedy otrzymamy więcej sztabek "Cast Iron", a tylko te sztabki można poddać kolejnej spirali i wytworzyć z nich bloomy.

Innym przykładem zwiększenia efektywności górnika jest proces wytwarzania stali. Stal jest softcapowana przez jakość pieca, jakość włożonego węglą i paliwa. Nigdy też nie będzie wyższa od włożonych wrought barów. Jeśli wypalamy stal wysokiej jakości, możemy mieć problem z utrzymaniem tej jakości. Zazwyczaj wypełniamy paliwem nisko jakościowym - zwykłymi bloczkami drewna q10. Wtedy, jakoś otrzymanej stali ulegnie pogorszeniu (5-10 QL). Robi się tak z braku wystarczającej ilości drewna hql by utrzymać stal na dobrym paliwie przez cały proces. Osoby bardziej zainteresowane tematem zużyją minimalną jakość drewna HQL a otrzymają najlepszą jakość stali. Jak? Do pieca wkładamy bloczki QL 10, a w ciągu ostatnich 12h wytwarzania się stali, warto poczekać aż pasek paliwa spadnie prawie do 0. Wtedy uzupełniamy paliwo bloczkami wysokiej jakości. Gra zliczy nasze paliwo z ostatniego procesu, jako paliwo ogólne - unikniemy softcappa.


W razie niedomówień lub istotnych pytań, poradnik zostanie uzupełniony o brakujące kwestie. Przekazana wiedza - czyste podstawy, powinny pomóc przeciętnym graczom uzyskać lepsze wyniki w górnictwie. Dziękuje za uwagę Smile!






Odpowiedz



#2
Brawo , przyda się Wink
A mam pytanie co do jednego bo nie zrozumiałem - czy jak kopiemy cast iron to lepiej z full nature? Wink
[you] jeśli pomogłem daj browara.



Odpowiedz



#3
Sony napisał(a):Brawo , przyda się Wink
A mam pytanie co do jednego bo nie zrozumiałem - czy jak kopiemy cast iron to lepiej z full nature? Wink

Full nature tylko i wyłącznie w momencie przerabiania bloomów na (docelowo) wrought. Pozwoli nam to uzyskać przewagę cast ironów nad wroughtami, a te są niezbędne do kolejnych spirali jakościowych.



Odpowiedz



#4
Przyda się, piwo postawione Wink



Odpowiedz



#5
wiem, że ten temat to stary kotlet, ale tu pierwszy raz widzę cokolwiek więcej na temat prospectingu, m.in. o "falowej teorii". Czy ktoś mógłby coś dodać do stwierdzenia autora, że fale "są"? Np, o jakiej skali tych fal mówimy? 1-2 kratki, 1/100 kratki?? Od czego to może zależeć?



Odpowiedz



#6
Nie jestem w stanie określić skali fal, nie dam nawet głowy że faktycznie to w ten sposób działa. Równie dobrze może to być zwykły obszar, a funkcja ta się buguje przez co na poszczególnych kratkach nie mamy odczytu.

Teoria fal ma na celu zobrazowanie tego problemu, tak by zachęcić górnika do dokładniejszego sprawdzania. Jeśli chciałbyś koniecznie wyznaczyć skalę, musiałbyś wziąć pod uwagę wielkość złoża, kierunek tunelu względem złoża właściwego, jakość wywaru, a może nawet kierunek wiatru bądź grubość kredy.

Jak wspominałem, efekt tej teorii nakłada się na faktyczny efekt zauważalny w grze. Osobiście prospectowałem co 50 kratek, mając jeden odczyt, znacznie zawężałem obszar poszukiwań aż uzyskałem kolejny odczyt. Wierz lub nie, ze złożami problemu nie miałem stosując się do tej teorii Smile

Pamiętać należy też o szukaniu "złóż w złożach", dla bardziej zawziętych. Osobiście miałem sytuację że 16-barowe złoże golda ukryło się wśród ogromnego złoża tinu. Przypadek sprawił że po stracie odczytu prowadzącego na tin, sprawdzałem w małych odległościach - puste "fale" nakryły się na tin, zaspreyowane "fale" pokazały gold.



Odpowiedz



#7
Dziwi mnie że twórcy w żaden sposób nie naprawili tego problemu. Pamietam jak szukałem ironu i idąc w stronę złoża ślad urywał się dosłownie kratkę obok po czym wracał i wskazywał inne miejsce 40 kratek dalej.
Lepiej pomaga się przy szklaneczce piwa! [Obrazek: UudhME7.png]
Postaw jedno, a z chęcią pomogę!



Odpowiedz



#8
To samo zauważyłem, teraz już wiem że tam coś musi być bo dokładnie taka sama sytuacja jak u ciebie nowak mnie dziś spotkała.



Odpowiedz



#9
Tetro napisał(a):To samo zauważyłem, teraz już wiem że tam coś musi być bo dokładnie taka sama sytuacja jak u ciebie nowak mnie dziś spotkała.

Zawsze coś jest jeśli wywar pokaże choć jeden odczyt. Nie warto odpuszczać mimo braku kolejnych odczytów Smile



Odpowiedz



#10
Falowa teoria moim zdaniem jest błędna. Nie widzę żadnej racjonalnej przesłanki by stosować takie rozwiązanie (jako programista). Loftar raczej wymyślił coś o znacznie mniejszej złożoności czasowej.

Moja teoria?
Prospecting raczej przypiomina bardziej sonar. W momencie "prospecting" na podstawie pseudolosów jest wybierany kierunek poszukiwań, jak również obliczana delta (szerokość paska).

I teraz:
1) Następnie sprawdzana jest co n'ta kratka w kierunku poszukiwań podążająca od dir-delta do dir+delta (wyobraźcie sobie rozszerzającą się sinusoidę od waszej postaci w pewnym kierunku).
LUB
2) Sprawdzana jest co n'ta kratka, ale spiralnie (tylko te co się mieszczą w dir-delta do dir+delta). Ta metoda jest bardziej prawdopodobna ze względu na łatwiejszą implementację (także wpływu perc/exp/co tam chcecie na prospecting), jak również podobieństwo do generowania drzew i innych struktur.

Oczywiście to wciąż są czyste spekulacje. Pewne jest, że znalazłszy się między 2 złożami promowane jest te, co znajduje się bliżej (szanse na wykrycie drugiego są, ale bardzo małe, co pewnie wymaga "przeoczenia" przy prospectingu złoża, które znajduje się bliżej).



Odpowiedz



#11
Zastanawia mnie inny fakt. W jaki sposób wykrywane jest złoże jako całość. Czy będzie nadal wykrywane kiedy będzie rozkopane do połowy, a i co się stanie kiedy zostawimy kilka kratek z ore. To nadal bedzie złoże i będzie wykrywane?. Pytanie czy złoże jest w grze widziane jako całość czy zbór pojedynczych elementów.

Sprawdzanie tylko po szerokości delty trochę to tłumaczy, aczkolwiek nie pamiętam żeby szerokość paska zmieniała się przy prospektingu (tak jak ma to miejsce w czasie tropienia za pomocą scentów) i zawsze wynosiła ok 10.
Lepiej pomaga się przy szklaneczce piwa! [Obrazek: UudhME7.png]
Postaw jedno, a z chęcią pomogę!



Odpowiedz



#12
U mnie na 2 postaciach różne wartośći - obie miały duże różnice w exp i perc (chociaż raczej tylko jeden współczynnik za to odpowiada). Wydaje mi się, że jak próbka trafi na kratkę z ore to wykrywa, a jak nie to nie wykrywa (nawet jeśli kratka obok jest ore).



Odpowiedz



#13
Na 7 worldu mozliwie kopac bez mine supportow?



Odpowiedz



#14



Odpowiedz



#15
Jeśli nie można kopać bez mine supportu to w jaki sposób wydobyć pierwszy metal?



Odpowiedz



Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości