Status serwera H&H widoczny tylko dla zalogowanych użytkowników.



  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oswajanie - skrót + szczegóły



#1
To nie jest chyba pełny poradnik, ale raczej ściągawka dla początkujących + dodatkowe informacje. Te "dodatkowe informacje" to rzeczy, których nie znalazłem zebranych w jednym miejscu, a są według mnie kluczowe. Wygrzebałem je z zakamarków forów, wiki i poradników. Znajdują się na końcu i właśnie dla nich to wszystko piszę. W tym dziale chyba będzie najlepiej pasował.

Przed przeczytaniem tego polecam przeczytać np. poradnik na portalu (link na górze strony).
Doczytaj do końca, bo przejrzenie tylko wypunktowanej listy nie wystarczy


Oznaczenia i skróty:
* = opcjonalne podpunkty
podkreślenie = mój faworyt przy różnych możliwościach
IP = punkty inicjatywy
SHP = Soft Hit Points -po najechaniu na pasek HP (czerwony po lewej na górze przy naszym wizerunku) mamy kolejno trzy liczby: SHP/HHP/MHP (HHP = Hard HP, MHP = Max HP). SHP regenerują się samoistnie (oprócz stanu najedzenia: very hungry i starving)

Umiejętności:
drzewko umiejętności: [url=http://havenandhearth.eu/images/skills.png">http://havenandhearth.eu/images/skills.png</a><!-- m -->
Animal Husbandry - odblokowuje oswajanie
Leadership lub Valor lub Brawling- zdobywanie punktów inicjatywy [IP] (złote monetki widoczne w menu na dole podczas walki)
Brawling lub Valor lub Tales by the Hearth lub Tricks and Ruses lub Soldier Training - zdobywanie przewagi w walce (przechylenie wagi widocznej podczas walki na górze ekranu)
Fire and Ice lub Warrior Spirit- zresetowanie intensywności walki do zera (liczba w płomieniach pośrodku wagi)

Wyposażenie:
lina (lub dwie jeśli chcemy oswajać dwoje zwierząt równocześnie) - musimy trzymać ją/je w rękach (okno Equipment)
*patyki [Branch] ewentualne na płotkowanie
*jedzenie - stosując opisany sposób będziemy tracić po trochu życia i staminy (będzie o tym dalej). Jeśli dojdziemy do stanu Very Hungry to zatrzyma się jego regeneracja.
*zbroja itp. - na wszelki wypadek można założyć, ale nie jest to niezbędne. Po prostu może się zdarzyć nokaut przy niskich statystykach. Przy odpowienim wykonaniu nie powinno się to zdarzyć, a nawet jeśli to nie za bardzo to przeszkodzi w oswajaniu.

Wymagane statystyki:
brak - wystarczą startowe

Procedura:
1. Znaleźć zwierzę (dzik [Boar], tur [Aurochs], owca [mutton]) - ich poziom nie ma znaczenia

*2. Unieruchomienie prze opłotkowanie (dzik potrafi niszczyć płotki i znaki budowy, więc nie warto, a nawet jest niewskazane jego grodzenie) lub przytrzaśnięcie w bramie.

*3. Pozbycie się reszty stada - przy ataku na jednego członka stada do ataku ruszy cała horda. Sposoby to podpływanie łódką, lub spacer płycizną szerszą (zwierzęta nie wchodzą do wody) i wychodzenie na chwilę na brzeg, żeby zwierzęta złapały trop, wybicie stada, opłotkowanie reszty zwierząt, opłotkowanie się razem z oswajanymi osobnikami (trzeba się od nich też oddzielić płotkiem), opłotkowanie oswajnych zwierząt tak, żeby był do nich bezpośredni dostęp z płycizny (jak będzie potrzeba to wyjaśnię dokładniej każdy ze sposobów, ale pokombinujcie sami).

4. Liny w rękach i zaczynamy.

*5. Zwiększenie intensywności walki - np. Fan the Flames - uważam, że przyspiesza to ładowanie się ataków, ale nigdy dokładnie nie sprawdziłem. Zabiera 20% staminy2 x Call the Flames to intensywność = 10. I bez tego po kilku atakach dojdzie do tego poziomu.

6. Zdobycie punktów inicjatywy - polecam Call the Thunder (wymaga Leadership), bo jest dużo wygodniejsze (działa na odległość), dość szybka i nie ma dodatkowych wymagań. Mój sposób wymaga jeśli się nie pomyliłem w obliczeniach 14 IP na koncie (3x Sidestep po 4 IP i 1x Quell the Beast za 2 IP) - inne możliwości trzeba sobie policzyć. Alternatywy:
- Charge! (wymagane Brawling) + 1 IP
- Dash! (wymagane Valor) +1 IP
- Feign Flight (wymagane Tricks and Ruses) + 2 IP, dodatkowo wymaga obrony <10%
- Push the Advantage (wymaga Soldier Training) + 1 IP i -5% staminy, dodatkowo wymaga 3 lub więcej przewagi w walce (waga)

7. Zdobycie przewagi w walce - do użycia Quell the Beast waga musi być wychylona o 3 położenia na naszą stronę (po lewej ciężej). Polecam użycie 3 x Sidestep po 4 IP - daje +1 przewagi na atak. Alternatywy:
- 10x Seize the Day! (wymagane Valor) +0,3 przewagi na atak, dodatkowo wymaga intensywności >5 i 75% ataku (czerwony pasek).
- 2x Battle Cry (wymagane Tales by the Hearth) +2 przewagi na atak, dodatkowo wymaga intensywności 10 oraz 14 IP, ale zużywa tylko 7 IP
- 3x Invocation of Skuld (wymagane Tales by the Hearth) +1 przewagi na atak, dodatkowo wymaga 10 IP, ale zużywa 3 IP

8. Wyzerowanie intensywności walki - do użycia Quell the Beast potrzeba intensywności = 0. Polecam Consume the Flames redukuje ją od razu do zera, ale kosztuje to utratę 1% SHP za każdy 1 pkt. zredukowanej intensywności. Oznacza to, że trzeba mieć powyżej 10% SHP - inaczej zaliczymy nokaut (co wtedy robić napisałem na końcu). Alternatywy:
- Evil Eye (wymaga Tricks and Ruses) -2 intensywność, koszt 2 IP
- Sting Like a Bee (wymaga Warrior Spirit) za każdy zredukowany punkt intensywności dodaje 10% do ataku i na koniec resetuje intensywność do zera (nie wiem czy to nie lepsze od Consume the Flames, ale nie sprawdziłem jeszcze tej możliwości), koszt 6 IP

9. Oswajanie - jeśli wszystko było poprawnie wykonane to powinniśmy mieć: 2 IP, 3 przewagi w walce i intensywność = 0. Uruchamiamy Quell the Beast - to atak dystansowy (chyba na 1 kratkę). Nad zwierzęciem powinna pojawić się złota/żółta cyfra 20 (po kolejnych cyklach 40, 60, 80 i koniec).

10. NIE ATAKUJEMY PONOWNIE OSWOJONEGO PRZED CHWILĄ ZWIERZAKA I CZEKAMY AŻ SAMO ZAATAKUJE !!! Na atak zwwierzaka czeka się zwykle kilka - kilkanaście minut. Sposoby zidentyfikowania atakującego zwierzęcia w dodatkowych informacjach. W tym czasie można odejść dość daleko (nawet jeśli zwierzęta zanikną nam całkiem z ekranu i walka zostanie przerwana) i nic nie powinno się stać. Można pójść po jedzenie itp. Trzeba tylko wrócić na czas.

*11. Teraz jest czas na oswojenie drugiego zwierzęcia - procedura identyczna, trzeba tylko trzymać dwie liny w rękach. Jeśli zaczęliśmy oswajania bezpośrednio po skończonym oswajaniu innego zwierzęcia to pasek oczekiwania na kolejny atak (różowy w menu na dole) będzie bardzo długi (u mnie nie starcza ekranu). Trzeba spokojnie poczekać z minutę aż skończy się odliczanie i dopiero będzie można atakować.

12. Doczekaliśmy się samoistnego ataku zwierzęcia na nas => powtarzamy cykl. Jedyna różnica to liczba jaka powinna pojawić się nad zwierzęciem na koniec (nie 20, ale więcej).

Dodatki
Ad. 2. Unieruchomienie przez opłotkowanie (bodajże zwane taming). Polega na otoczeniu zwierzęcia znakami budowy. Nie warto płotkować dzika, bo może rozwalać znaki budowy i płotki. Najpopularniejszy sposób to znaki budowy ogniska. Do budowy trzeba włożyć (tylko włożyć, nie trzeba budować) po jednym patyku. Skrót to A=>F. Potem klikamy w miejsce budowy, i klikamy na gałązkę w plecaku trzymając SHIFT. Powtarzamy aż odgrodzimy zwierzę. Można zwabiać zwierzęta do już wybudowanych "zagród" i zamykać im wyjście (trzeba trochę pokombinować - nad wodą najłatwiej, bo jest gdzie uciec). Sprawdzone wzory:
A) Nad wodą. Najlepiej w miejscu z trochę szerszą płycizną (głównie jeziora), ułatwi to odskakiwanie po atakach (patrz dalej)
Kod:
######
#         #
#         #
#         #
~ ~ ~ ~ ~ płytka woda
~ ~ ~ ~ ~ płytka woda
~~~~~~~ głęboka woda
~~~~~~~ głęboka woda

B) Na lądzie. W jednym (lub w kilku) z narożników nie wstawiamy znaczka. Zwierzę nie wyjdzie, a my będziemy mogli je tamtędy atakować.
Kod:
######
#         #
#         #
#         #
#####
Unieruchomienie w bramie. Polega na zwabieniu zwierzaka do bramy (np. atak i ucieczka) i zamknięciu bramy w momencie kiedy zwierzę nie zdążyło jej całkiem przekroczyć. Przytrzaśnięte zwierzę nie ma możliwości ruchu do czasu ponownego otwarcia bramy. Jeśli użyjemy bramy w palisadzie to sposób zadziała na wszystkie zwierzęta, także podczas polowań (również na niedźwiedzie). Nie mam w tym wielkiego (żadnego?) doświadczenia, więc uwagi mile widziane.

Ad. 5. Jeśli się nie mylę to intensywność walki skraca czas ładowania ataków (mogę się mylić - jeśli tak to piszcie). Dlatego na początku zawsze puszczam dwa razy Fan the Flames i intensywność osiąga 10.

Ad. 10. Zbyt wczesny atak na zwierzę nie pozwoli Wam na końcu uruchomić ataku Quell the Beast. Robię się w tego potem dziwne rzeczy, chyba resetuje się poziom oswojenia czyli znów na koniec będziecie mieli 20.

KIEDY ATAKOWAĆ. Zwierzę atakuje co jakiś czas w mniej więcej równych odstępach czasu. Widać to po jego drgnięciach. Po drgnięciu mamy klika sekund na atak i odskoczenie. Jeśli nie możecie zobaczyć drgnięcia wtedy podejdźcie do zwierzaka pod trochę innym kątem i poczekajcie aż odwróci się w Waszą stronę. Wtedy atakujcie.


JAK ATAKOWAĆ. Żeby wszystko dobrze poszło trzeba umieć zaatakować zwierzę tak, żeby nie dało rady nam "oddać". Przy płotkowaniu nad wodą stoimy po prostu na płyciźnie. Z niej atakujemy i na nią się chowamy przed kontrą. Przy płotkowaniu B stoimy mniej więcej tak:
Kod:
######
#         #
#         #
#       X#
#####
              &

X - zwierzak
& - my
Wtedy atakujemy przez odsłonięty róg. Czasem może się zdarzyć, że się krzywo trafimy w dziurę i atak nie wejdzie. Wtedy warto szybko jeszcze raz puścić atak bez odskakiwania (warto mieć ataki uporządkowane w skrótach menu - przeciągamy je tam myszką). W obu wypadkach po ataku odskakujemy poza zasięg ataku zwierzęcia, czekamy aż zniknie pasek oczekiwania na atak (różowy na dole w menu) i dopiero czekamy na odpowiedni moment i atakujemy ponownie.

JAK POZNAĆ, ŻE ZWIERZAK ZAATAKOWAŁ NAS PONOWNIE
Znam dwa sposoby:
- pojawi się jego wizerunek po prawej - jeśli mamy kilka zwierząt atakujących nas (np. stado) to możemy tego nie zauważyć => patrz linijkę niżej
- jeśli nie jesteśmy pewni, które z oswajanych zwierząt nas atakuje lub czy to, które oswajamy zaatakowało nas ponownie to trzeba to sprawdzić. Stajamy dość blisko zwierzaka (to ważne) np. 1 kratkę od nas, ale tak, żeby ewentualny atak nas nie dosięgnął. Jeśli zwierzę jest zwrócone na nas to przesuwamy się tak, żeby przy ataku musiało się odwrócić. Nie można przy tym przesuwaniu się odejść za daleko. Jeśli po kliku sekundach zwierzak zwróci się w naszą stronę, to najprawdopodobniej znaczy, że nas atakuje (warto powtórzyć dla pewności). Jeśli stoi nieruchomo to czekamy dalej. Jeśli odejdziemy za daleko to zwierzak, niezależnie od tego czy nas atakuje czy nie, odwróci się do nas (ciągniemy go na linie). Właśnie dlatego ważne jest, żeby być nie dalej niż ze 2 kratki odstępu.

NOKAUT
Jeśli zwierzak nas znokautuje (np. źle czas wyliczyliśmy) to zaczynamy od punktu 10. NIE ATAKUJEMY SAMI. Czekamy spokojnie na ponowny atak i zaczynamy cały cykl. Oswojenie nie powinno się zresetować, ale cała walka tak (IP, przewaga i intensywność).


LITERATURA DODATKOWA
<!-- m --><a class="postlink" href="http://havenandhearth.eu/?page_id=41">http://havenandhearth.eu/?page_id=41</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.havenandhearth.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=5786&start=0">http://www.havenandhearth.com/forum/vie ... 86&start=0</a><!-- m -->

<!-- m --><a class="postlink" href="http://havenandhearth.wikia.com/wiki/Combat_Actions">http://havenandhearth.wikia.com/wiki/Combat_Actions</a><!-- m -->
<!-- m --><a class="postlink" href="http://havenandhearth.wikia.com/wiki/Combat_101]http://havenandhearth.wikia.com/wiki/Combat_101[/url]


Jak coś pominąłem to piszcie. Jak jest błąd to piszcie (rzeczowy, ortograficzny, literówka, wszystko). Może sam też coś jeszcze sobie przypomnę.



Odpowiedz



#2
Świetne Smile Wreszcie wszystko razem w kupie opisane. Może skończą się tematy "Jak oswoić krowę?".
[Obrazek: gasaiyuno_zps6a7daf62.png~original]



Odpowiedz



#3
Ładnie napisane i wytłumaczone. Nieźle się napracowałeś.



Odpowiedz



#4
Jutro (jak nie zapomne) wrzuce to do poradnikow na glownej.
Jak zapomne to mi przypomnijcie ;-)
Pozdrawiam
Bushman



Odpowiedz



#5
Hmm... A może poczekać parę dni i sprawdzić czy aktualne? Może w nowym świecie krów nie będzie tylko np. banthy ( http://en.wikipedia.org/wiki/Bantha )?



Odpowiedz



#6
W sumie tak - do mnie nadal chyba nie dociera, ze mamy reset.
Oby nie trzeba bylo od nowa poradnikow pisac...
Pozdrawiam
Bushman



Odpowiedz



#7
Aaa tam ^^ będzie zajęcie przynajmniej. Będzie można znowu wyżyć się twórczo Big Grin
A ten reset to faktycznie spadł jak grom z jasnego nieba. Ale myślę, że recepty itp. nie zostaną zmienione. Są dobre, a poza tym niewiele czasu mają na zmiany. Na początku mają być tylko w samej mechanice gry i pewnie jakieś dodatkowe pierdoły typu fryzura może.
[Obrazek: gasaiyuno_zps6a7daf62.png~original]



Odpowiedz



#8
ja chce mieć długie włosy i zarost.
Zastępca prezesa klubu obrońców dzika.



Odpowiedz



#9
A ja chcę kontynenty.



Odpowiedz



#10
A ja chcę... żebyście pisali w odpowiednich tematach.



Odpowiedz



#11
Mały problem.
Na w4 tury, krowy, żubry, jak tam na nie wołacie, dobijaja po nokaucie.
Moj kolega przekonal sie na wlasnej skorze, dlatego najlepiej unikac nokautu.



Odpowiedz



#12
dao99 napisał(a):Mały problem.
Na w4 tury, krowy, żubry, jak tam na nie wołacie, dobijaja po nokaucie.
Moj kolega przekonal sie na wlasnej skorze, dlatego najlepiej unikac nokautu.

Dlatego ja nigdy nie oswajam zwierząt .Lepiej jakiegoś kox'a wynająć jeśli jest się słabszym graczem Smile



Odpowiedz



#13
Biłem już melee krowy kilka razy - jak mnie powaliły, to ta która biła odpuszczała sobie mnie, ale za to reszta chciała mnie dorwać. Na szczęście 1 blokowała resztę. Więc twoja teoria jest prawdziwa, ale w 50% ^.^ .
[Obrazek: gt6LTEW.png] 
....~~BUM - KLAP, DE SAŁD OF MAJ HART
DE BIT GOŁS ON end ON ON ON ON ON~~....
Heart



Odpowiedz



#14
Nie trzeba koxa do oswajania. Ja nie jestem koxem i sobie poradziłem z oswojeniem dwóch krów.. Kwestia wyczucia kiedy zaatakować itd. Świetny poradnik Sei.



Odpowiedz



#15
Ja tam widziałem jak 2 dniowe postacie jeszcze w początkowym eq oswajają krowy, więc dużo do szczęścia nie trzeba :p



Odpowiedz



Digg   Delicious   Reddit   Facebook   Twitter   StumbleUpon  


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości